Doprava zdarma při nákupu nad 1 000 Kč

Mohu na Kratomu řídit?

Jak je to s kratomem a řízením motorových vozidel?

 

Kratom stále není uveden na seznamu omamných či psychotropních látek. Vzhledem k tomu, že definice návykové látky v zákoně o silničním provozu je vázána na tento seznam, tak z pohledu přestupkového práva by nemělo být řízení pod vlivem kratomu kvalifikováno jako přestupek.
Nemáme žádné informace, že by doposud u některého z řidičů byl kratom detekován jako pozitivní na opioidy, nebo jiné návykové látky. Tento test není vyroben pro zjišťování obsahu této látky v těle.

Zároveň je třeba upozornit na to, že definice návykové látky v trestním právu je širší. Ačkoliv kratom není uveden na seznamu omamných či psychotropních látek, tak teoreticky může být kvalifikován jako látka návyková ve smyslu ustanovení § 130 trestního zákoníku, podle nějž sem spadají i další látky, které mohou nepříznivě ovlivnit psychiku, i když nejsou na seznamu omamných či psychotropních látek.

Co se týče hladiny kratomu, pak neexistuje žádná oficiální povolená hranice pro řidiče, ale ani mi není známo, že by nějakou takovou hranici stanovovala odborná literatura.

Skutečnost je tedy taková, že policejní testy nejsou vytvořené k detekci jakýchkoliv alkaloidů či jiných látek obsažené v Kratomu. Pokud ale vyjde test pozitivní například na THC (chybovost těchto testů není nic nemožného) a dojde na krevní testy, je možné, že bude Kratom detekován, ale i zde je malá šance, protože krevní testy se primárně zaměřují právě na látku, která byla pozitivní v orientačním testu.

Dále se jedná o testováni na kratom a další látky jako HHC a další po jejich regulaci, která by měla nastat příští rok, zatím nebyla nalezena cesta jak plnohodnotně testovat na tyto vybrané látky na seznamu.

 

King Kratom logo

Pro vstup na tyto stránky musíte mít minimálně 18 let.

King Kratom logo
Je vám více než 18 let?